Predstavujeme Vám knižnicu s odkazmi na informácie o speleológii ako aj samotné publikácie, časopisy, zborníky s jaskyniarskou problematikou:
Členov skupiny OSJM si počas ich pôsobenia v speleológii získali viaceré odborné časopisy, monografie, zborníky, webové portály aj stránky klubov, knižná literatúra súvisiaca s jaskyňami a jaskyniarstvom.
V zoznamoch uvádzame z nášho pohľadu aspoň tie najdôležitejšie, najobľúbenejšie, najčítanejšie a najpozeranejšie. Možno sa stanú aj vašimi obľúbenými.
Ako prvé uvádzame tie, ktoré sú vhodné ešte len pre tých, ktorí premýšľajú o speleológii alebo už sú práve začínajúcimi speleológmi.
Typ:V antikvariátoch je možné vyhľadať množstvo zaujímavej literatúry.
Jeskyně tam a zase zpátky (Jaskyne tam a späť)
Publikácia kolektívu českých a slovenských speleológov (editori I. Balák, L. Vlček a B. Appelová) vyšla v roku 2014. Text je česko-slovenský podľa autora kapitoly. V úvode sa dočítame, že príručka je určená pre začínajúcich speleológov alebo záujemcov spoznávania speleológie či len krasu, ktorí zvažujú nazrieť do podzemia.
Obsahovo v nej nájdeme informácie o základných oboroch, ktoré by speleológ mal ovládať ako napr. geológia a hydrogeológia krasu, predstava o vzniku jaskýň a ich výplní, biospeleológia, vybavenie do podzemia a bezpečný pohyb v jaskynnom prostredí vrátane základov jednolanovej techniky (SRT) a prvej pomoci v jaskyniach, ochrana krasu a mapovanie jaskýň.
I keď sa jedná prevažne o stručné informácie ako prvá publikácia o tejto téme väčšine záujemcom a nadšencom postačuje. Publikácia vznikla vďaka projektu Turismus v krase a kras v turismu ITMS 22410520039 v rámci operačného programu cezhraničnej spolupráce medzi Českou a Slovenskou republikou.
Vydavateľom je česká nezisková organizácia Lipka a jej partnerom na Slovensku je OZ Comitatus Thurociensis (v preklade Turčianska stolica) a medzi jej členmi sú aj členovia SSS (P. Pokrievka a L. Vlček).
Recenzia na www.speleo.cz – Lukáš Falteisek Recenzia Zdenko Hochmuth: Z literatúry, Spravodaj 2014/4, s. 71 Stiahnuť knižku: www.sss.sk/pdf/tamaspat.pdf (5,4 MB)
Mapovanie jaskýň
V roku 1995 vydala SSS učebnú pomôcku Mapovanie jaskýň, ktoré slúži pre zvyšovanie odbornosti mladých jaskyniarov v oblasti dokumentácie podzemných javov. Obsahuje základné vedomosti z oblasti geodézie, postupy pri mapovaní jaskýň a tvorbe mapy, metódy využitia výpočtovej techniky pri jaskynnom mapovaní.
Brožovaná kniha formátu A5 obsahuje 80 strán textu, názorných grafov, príkladov máp a doporučených mapových značiek. Autorom príručky je Doc. RNDr. Zdenko Hochmuth, CSc., toho času vedúci Katedry geografie Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach a tiež dlhoročný vedúci Mapovacieho kurzu v rámci Speleologickej školy SSS.
Stiahnuť knižku: (pdf 5,1 MB)
Literatúra pre začínajúcich spelopotápačov:
Na dno světa (v angl. orig. Beyond The Deep)
Autori popisujú strastiplnú a napínavú cestu do pravdepodobne v čase deja najhlbšieho jaskynného komplexu na svete – Huautla, nachádzajúceho sa v odľahlej časti juhovýchodného Mexika, plného podzemných riek, nekonečne dlhých priepastí a zradných skalných plôch.
Bill Stone, neúnavný jaskyniarsky bádateľ sa na svojej prvej výprave do Huautly zaviazal, že jedného dňa nájde koniec na prvý pohľad bezodného labyrintu. Po osemnástich rokoch, v roku 1994, sa vracia v čele medzinárodného týmu skúsených jaskyniarov, horolezcov a potápačov, odhodlaných dostať sa ďalej a hlbšie než hocikto pred nimi, a vybavený novým dýchacím potápačským prístrojom, ktorý sám vyvinul.
Týmu sa napokon podarilo dosiahnuť miesta, kde Stone pred rokmi skončil – temného, vodou zaplaveného tunelu v hĺbke viac ako 1300 metrov pod povrchom. Vtedy došlo k nečakanému zvratu vývoja výpravy. Stona čakalo ťažké rozhodovanie: vrátiť sa na povrch bez vytúženého cieľa, alebo napriek odporu členov výpravy pokračovať s posledným ostávajúcim skúšobným potápačom, jedinou ženou v týme? Stone sa rozhodol pokračovať a napokon obaja odrezaní od pomoci zvonku sa museli spoľahnúť na ešte expedične neoverený Stonov vynález…
William Stone – wikipédia Bill Stone – Stone Aerospace – web o projekte Cis-Lunar MK a inom Nové publikácie o speleopotápaní – jeseň 2018:
The International Journal of Speleology (IJS) je oficiálny časopis UIS. Vychádza od roku 1964 a posledné vytlačené číslo vyšlo v roku 2012. Od toho času vychádza IJS čisto v digitálnej podobe.
Oslavy 50. výročia Union Internationale de Spéléologie UIS
Do Slovinského mesta Postojna a do neďalekej jaskyne rovnakého mena sa v piatok 19. júna 2015 pri príležitosti 50. výročia fungovania svetovej speleologickej únie (UIS) zišlo viac ako 250 speleológov zo 40 krajín sveta. Oslavy prebiehali v rámci 23. ročníku tradičnej medzinárodnej karsologickej školy a jej tohtoročnou témou bol prieskum a výskum jaskýň. Oficiálna fotogaléria z 50. výročia UIS
Priateľstvo je vzácny dar. Nemôžeš si ho kúpiť. No môžeš si ho zaslúžiť.
Z histórie SMOPaJ
Dňa 24. mája 1928 sa zišla v Hostinci u Trnovských štvorica pánov Ján Volko-Starohorský, Ivan Stodola, Alois Lutonský a Oldřich Lužný, aby prehodnotili možnosť založiť v Lipt. Mikuláši múzeum.
Po dvojročnom prípravnom období, 2. júna 1930 vzniklo na zakladajúcom valnom zhromaždení Múzeum slovenského krasu, ktorého činnosť bola zameraná na jaskyne a krasové územia Slovenska.
Majiteľom múzea bolo kuratórium, správu vykonávalo valné zhromaždenie a predseda. Zbierky inštalované v prenajatých priestoroch Župného domu (dnes budova okresného úradu) oficiálne sprístupnili v roku 1936.
Ak vás zaujímajú historické informácie o múzeu, prečítajte si podrobnú históriu SMOPaJ, história Knižnice, poslanie archívu.
Vedúcim projektu je Dr. Todd R. Kincaid. Hlavným vyzývateľom tohto projektu je organizácia Global Underwater Explorers. Potápači z tejto organizácia bádajú v zatopených jaskyniach po celom svete.
Vedúci lídri tejto spoločnosti sú držiteľmi rôznych rekordov v jaskynnom a hĺbkovom exploračnom potápaní i keď to nie je ich hlavným cieľom. Tým je práve objavovanie, bádanie, výskum a dokumentácia.
Project Baseline je neziskový projekt pričom funguje tak, že organizuje a mobilizuje globálnu sieť vysoko kvalifikovaných a nadšených potápačov v snahe vytvoriť a zachovať trvalý vizuálny doklad dedičstva podvodných environmentálnych podmienok v podobe fotografií a videí. Ich obrazy, popisy a dáta sú presunuté do on-line databázy navrhnutej k tomuto účelu a tak pripomienky s výsledkami všetkých účastníkov sú prístupné celému svetu.
Ich obrazy vytvárajú obrazovú časovú základňu pre pochopenie kvality životného prostredia. Keď si s odstupom času pozrieme tieto obrazy vytvorené v časovej postupnosti, môžeme všetci vidieť ako sa mení kvalita života v danom prostredí. Lídri projektu sa snažia ukazovať a presadzovať opodstatnenie ochrany ekosystémov, všade tam kde sa ponoria.
Výsledkom ich mini-dokumentárnej činnosti, pozorovania a spolupráce sa stali vskutku presvedčivé príbehy, ktoré sú a budú v budúcnosti inšpiráciou pre oveľa väčší počet ľudí, ktorí sa nepotápajú a nemôžu vnímať ani cítiť účinnú a nutne požadovanú zmenu trvalej ochrany životného prostredia aj pod hladinou.
facebook Project Baseline
Pokiaľ nám chcete pomôcť, alebo máte otázky, informujte sa na tejto e-mail adrese: zvcave@email.cz
Voľne stiahnuteľný časopis v pdf formáte o výskume zatopených jaskýň speleopotápačmi v celom svete, ale nájdete tu aj veľké množstvo tipov i trikov pre speleopotápanie, ekológiu,
mapy z lokalít a veľa ďalších informácií od roku 2010. Celkovo vyšlo do roku 2014 už 41 ročníkov. V 37. ročníku v roku 2010 č. 4 sa venuje aj legende fotodokumentácie vo vode –
Wesley Skiles.
Publikácia stručne charakterizuje najvýznamnejšie lokality (21 lokalít) zo Slovenského a Aggtelekského krasu, ktoré boli zapísané v minulých rokoch do zoznamu prírodných a kultúrnych pamiatok UNESCO.
Čitateľ sa dočíta na vyše 100 stranách o základnej úlohe tejto organizácie, ako aj o stručnom prehľade klimatických podmienok, živej prírode a života na lokalitách, ale aj o stručnej histórii objavov pri každej spomínanej lokalite. Vyšlo v roku 2015. Vydali: Štátna ochana prírody SR a Správa slovenských jaskýň
Veľmi podrobne spracovaný atlas jaskyne Skalistý potok v Slovenskom krase zostavil doc. RNDr. Zdenko HOCHMUTH, CSc.
Atlas obsahuje presné mapové podklady doteraz objavených častí jaskyne. V textovej časti sa čitateľ dočíta aj o množstve zaujímavostí o histórii prieskumu, hydrológii, či geológii podzemných priestorov. Vyšlo v roku 2015.
Problémy speleopotápačských prieskumov v jaskyniach na Slovensku popisuje Zdenko HOCHMUTH.
Publikácia obsahuje mapu rozmiestnenia lokalít na území SR, v ktorých už bol v minulosti do roku 2000 realizovaný speleopotápačský prieskum. Pri lokalitách sa nachádzajú aj mapy. V textovej časti sa čitateľ dočíta pri každej lokalite aj o histórii prieskumu týchto podzemných zatopených priestorov. Vyšlo v roku 2000.