|
 |
 |
Zuzana Schusterová pri prieskume koncového sifónu v jaskyni Teplica počas úspešnej akcie 18.06.2016. Foto: Copyright 2016 Michal Ševeček
| Mapa vytvorená po akcii – Teplica 18.06.2016, kreslil Michal Ševeček. Popis akcie na HDS CZ.
|
Pre nadviazanie úspešných speleopotápačských výskumov v Tisovskom krase, ktoré uskutočnila skupina zložená okolo Jána Blaha v jaskyni Teplica počas júna 2016 (zameranie úseku medzi Jazierkom nad vodopádom a Žabou chodbou – popis na HDS CZ) a augustovej akcie v roku 2016 (zameranie koncového sifónu a prieskum jeho koncových častí – článok na www.hdsczech.cz) sa opäť podujala tá istá partia nadšencov, tentoraz s cieľom prekonať koncový sifón v jaskyni Teplica.
Čo sa udialo počas augusta 2017 v jaskyni Teplica?
Dňa 12.8.2017 sa podaril momentálne najaktívnejšej speleopotápačskej dvojici u nás – v SR, ďalší nevídaný úspech. Michal Ševeček nasledoval svoj inštinkt a spolu so Zuzanou Schusterovou zaplávali do záverečných častí koncového sifónu v jaskyni Teplica (Tisovský kras), kde Michal predpokladal v istom mieste pokračovanie. V hĺbke 18 m začal teda ako nejaký „podvodný krtko“, svoje telo pomocou rúk vnárať do štrkom vyplnenej a klesajúcej chodby. Prehrabával sa ďalej a ďalej v úplnej nulovej viditeľnosti. Tesne za ním ho nasledovala Zuzka. Keď sa pred Michalom po pár minútach objavila čistá voda, pochopil, že sa mu to podarilo. Prešiel cez štrkový sediment a už je na druhej strane. Za chvíľu sa z mraku vynorila aj Zuzka. Po uviazaní konca pomocnej šnúry, ktorá ich spájala s vchodom a uviazaní novej šnúry z navijaku pokračovali ďalej. Plávaním vpred v stále klesajúcej chodbe dosiahli max. hĺbku 28 m. Nasledoval úsek so stúpaním, kde priplávali k závalu z veľkých blokov. Ten im znemožňoval ľahké preplávanie. Keď už to vyzeralo, že cez zával nepreplávajú, Michalovi sa podarilo pri pohľade dohora, nájsť snáď možný priestor, cez ktorý by vedeli plávať ďalej. Skúsili šťastie. Preplávali zúžením a pokračovali zatopeným veľkým priestorom. Následne začali stúpať k hladine. Vynorili sa v jazere o pomerne veľkej ploche s vysokým stropom. Tam ale nekončili. Presunuli sa k prítoku, ktorý viedol zo suchej časti, kde sa Michal odstrojil a pokračoval po suchu v ďalšom prieskume chodieb. Po pár metroch ho zastavilo trhnutie v ruke a chvíľu premýšľal. Musel uviazať šnúru z navijaku, lebo vymotal už celý návin šnúry a ďalej ho už nechcela pustiť. Obzrel sa pred seba, spravil krátku obhliadku s kamerou. Pochopil, že sa budú musieť vrátiť a pokračovať v prieskume až nabudúce, čo znamená, že jaskyňa Teplica ešte nekončí 12.8.2017.
Pochopiteľne, po vynorení dvojice v Žabej chodbe a informovaní ostatných členov akcie o ich úspechu, nastala medzi nami – účastníkmi, eufória radosti. V tom momente už viacerí z nás vo svojich myšlienkach začali pripravovať nevyhnutný návrat, ktorý bol potrebný pre mapovanie a ďalší prieskum.
|
 |
 |
Zuzka s Michalom tesne pred ponorom s pokusom zdolať koncový sifón v jaskyni Teplica 12.8.2017. Foto: © 2017 Miroslav Zverka, OSJM
| Spoločná radosť po návrate z ponoru – Michal Ševeček a Zuzana Schusterová po prekonaní zúženia v koncovom sifóne v jaskyni Teplica 12.8.2017. Foto: © 2017 Miroslav Zverka, OSJM
|
Ako prebiehala septembrová akcia v jaskyni Teplica?
Prešlo pár týždňov. Počas septembra sme mali naplánovaný výjazd do Tisovca. Týždeň pred akciou v niektorých dňoch občas pršalo, ale nejednalo sa o nič mimoriadne. Keď sa v Teplici 22.9.2017 zanorila potápačská dvojica Michal Ševeček a Zuzka Schusterová v jazierku na konci Žebej chodby, tak už počas prvých metrov zistili, že viditeľnosť je maximálne do 1 metra. Dúfali, že sa to môže na konci sifónu javiť ináč, preto po vzájomnej dohode plávali ďalej. Podarilo sa im zaplávať až k novému pokračovaniu, pripojiť polygón od starého koncového bodu do nového, kde začína štrkom vyplnená chodba. Ale pre nepohodu – nezlepšujúce sa podmienky a chlad už ďalej nepokračovali. Vrátili sa naspäť. Prehodnotili plán, vybavenie a kompetentní sa rozhodli priamo na mieste, že ďalší pokus uskutočníme hneď v nasledujúci deň. Totiž v tom momente, nám známa predpoveď počasia, dávala akú takú šancu na zlepšenie momentálneho stavu. No na druhý deň skoro ráno začalo intenzívne pršať a dážď pokračoval aj v poobedných hodinách. Napokon, pre pokročilý čas sme sa rozhodli náročnú akciu zrušiť. Urobili sme dobre, pretože voda v jaskyni, ako sme sa sami presvedčili na vlastné oči pri obhliadke „na ľahko“, bola oveľa mútnejšia a tmavšia ako v predchádzajúci deň.
|
 |
 |
Účastníci pred akciou v jaskyni Teplica 22.9.2017.
Zľava: Pavel Filipčík, Dušan Hutka, Petronela Filipčíková, Ján Blaho, Zuzana Schusterová a Michal Ševeček. Foto: © 2017 Miroslav Zverka, OSJM
| Dušan Hutka (vľavo) sleduje pred zanorením posledné prípravy potápačskej dvojice – Michal Ševeček a Zuzana Schusterová. Foto: © 2017 Miroslav Zverka, OSJM
|
Plán na októbrové potápanie v Teplici
Pre nepriazeň počasia v priebehu septembrovej akcie a neuskutočneniu plánu sme sa potrebovali vrátiť opäť do Tisovca a dokončiť tak už načatú vec, dúfajúc, že príroda bude voči nám zhovievavejšia. Ďalší výjazd bol naplánovaný na obdobie Zrazu speleopotápačov. V podstate sme sa len vybalili a už sme sa aj začali pripravovať na ďalšiu spoločnú akciu, ktorá nás čakala v jaskyni Teplica.
V piatok 13.10.2017 sme chceli uskutočniť potápačskú akciu s mapovaním a prieskumom nových objavov v Teplici. V sobotu sme nadobudnuté údaje a výsledky plánovali prezentovať na podujatí. Na pomoc nám mali prísť aj noví záujemcovia o túto činnosť. A ako to už občas býva, pre rôzne dôvody sa tento piatkový plán nepodarilo splniť. VI. ročníka Zrazu speleopotápačov sa napokon zúčastnili zo spomínanej výpravnej skupiny iba Ján Blaho a Miro Zverka. Nepodarilo sa nám zrealizovať ani záložný plán technickej akcie v Jazernej jaskyni s novými záujemcami čo mňa osobne veľmi mrzelo. Tak teda nabudúce.
Ako prebiehala akcia na počesť speleopotápačov, ktorí pomáhali, pomáhajú objavovať a skúmať zatopené krásy jaskýň u nás i v zahraničí?
Spoločenské podujatie Zraz speleopotápačov (VI. ročník) určené pre jaskyniarov, potápačov a aj širokú verejnosť prebiehalo v Tisovci 13.–15.10.2017, počas krásneho babieho leta, ktoré opäť prialo organizátorom aj účastníkom. Slnečné lúče každého príjemne hriali, teplota vzduchu presiahla úžasných 20 °C. V sobotu v Mestskom kultúrnom stredisku v Tisovci bola realizovaná prezentácia odborných príspevkov a výstava. Veľká spoločenská miestnosť určená k prezentáciám a menšia sála pre vystavovateľov umožnili dostatočný základ pre prednášajúcich aj pre návštevníkov podujatia. V malej sále vystavoval Peter Ferdinandy zbierku historických vodotesných potápačských hodiniek. Kto mal záujem, mohol sa z Petrovho odborného výkladu dozvedieť podrobnosti o konštrukcii vodotesných hodiniek a oboznámiť sa s ich bohatou históriou. V doobedňajších hodinách na zadnom dvore miestni jaskyniari varili guláš z diviny. Účastníkov na recepcii vítal malý privítací výbor v zložení Katka Hutková a pomocníci. Tam sa návštevníci, okrem zápisu a vstupeniek, mohli dostať aj k pekným suvenírom, ako aj literatúre venujúcej sa jaskyniarskej tematike. A počas tohto ročníka jej bolo naozaj veľa. Katka Hutková – vedúca recepcie, organizovala aj sprievodný program zrazu – malú výstavu prác žiakov SOŠ Tisovec a patrí jej vďaka aj za to, že bola ochotná väčšinu dňa stráviť na recepcii s registráciou, organizáciou a usmernením účastníkov podujatia, samozrejme, aj za zabezpečenie všetkého potrebného, aby spomínaná spoločenská udalosť mala hladký priebeh. Okolo obeda sa účastníci podujatia mohli naobedovať a ochutnať výborný guláš. Otvorený bufet zabezpečoval ďalšie občerstvenie, ktoré aj tento raz bolo výnimočné, čo býva v Tisovci pravidlom.
|
 |
 |
Výstava vodotesných hodiniek.
Foto: © 2017 Miroslav Zverka, OSJM
| Na recepcii počas prehliadky kníh s potápačskou tematikou. Foto: © 2017 Miroslav Zverka, OSJM
|
Otvorenie programu na Zraze speleopotápačov a prezentácia príspevkov
Ešte pred oficiálnym začatím programu prebiehali priateľské rozhovory a prítomní si zaspomínali na minulé ročníky Zrazov speleopotápačov. Potom sa všetci tradične odfotografovali vonku pred budovou, tradične pod bannerom pripraveným k tejto udalosti. Následne sa približne 30 účastníkov presunulo do spoločenskej sály a o 15.30 začal oficiálny program príhovorom a privítaním všetkých hostí predsedom Ivanom Kubínim a Dušanom Hutkom (obaja z miestneho jaskyniarskeho klubu – Speleoklub Tisovec).
|
 |
 |
Účastníci VI. Zrazu speleopotápačov Tisovec 14.10.2017.
Foto: © 2017 Milan Slabej
| Otvorenie VI. ročníka Zrazu Speleopotápačov v Tisovci dňa 14.10.2017. Foto: © 2017 Miroslav Zverka, OSJM
|
Prvý prezentačný blok otvoril Lukáš Vlček (Speleoklub Tisovec) s príspevkom o predpokladanom hydrologickom systéme Bobačky. Jednalo sa o nový pohľad na hydrologickú situáciu v jej okolí a keďže aj na tejto lokalite sme s našou skupinou realizovali prvý speleopotápačský prieskum, bol to pre nás zaujímavý obsah. Druhým blokom Lukáš pokračoval o novej priepasti Mangalica, ktorú prezentoval okrem slovného priblíženia aj formou dvoch krátkych zato výstižných filmov nafilmovaných v úzkych priestoroch tejto priepasti. Nasledoval obsiahly príspevok o histórii vývoja a produkcie vodotesných hodiniek od Petra Ferdinandyho. Ďalší, pre mňa v danej chvíli najhodnotnejší príspevok, aspoň vzhľadom na aktivity, do ktorých som momentáne zapojený, prezentoval prof. geológie Tibor Sasvári. Venoval sa základnému predpokladu geologickej štruktúry Jazernej jaskyne pričom on sám bol v minulosti jedným z prvých speleopotápačov na tejto lokalite a v súčasnosti je aj členom Speleoklubu Tisovec. Bol to odborný a bohatý príspevok, ktorý bol veľmi výstižne a náučne pripravený. Ďalšie dva príspevky, tiež môjmu srdcu blízke, uzatvárali celkový blok prezentácii. V prvom Ján Blaho (člen Oblastnej skupiny Jána Majku) informoval o nových postupoch v Borinskom krase. Jednalo sa konkrétne o lokalitu Riečna jaskyňa, kde počas roku 2017 predovšetkým dvojica Michal Ševeček a Ján Blaho realizovala práce v spolupráci s členmi zo Speleo Bratislava, OSJM a ďalšími záujemcami. V druhom príspevku sa venoval jaskyni Teplica, ktorá sa nachádza v Tisovskom krase, a aj v tomto prípade oboznámil účastníkov s novými poznatkami z roku 2017. Prítomní mali možnosť pri pohľade na veľkoformátovú predbežnú mapu jaskyne Teplica od Michala Ševečeka získať predstavu o nových objavených priestoroch. Pre niektorých, ktorí na mape videli ako sa predĺžila jaskyňa z pôvodnej dĺžky vďaka úspešnému prieniku potápačskej dvojice – Michal Ševeček a Zuzana Schusterová v auguste 2017, to bolo priam neuveriteľné. Žiaľ, spomínaná dvojica sa nemohla zúčastniť tohto podujatia a tak obdiv a uznanie od prítomných prevzal z našej skupiny Ján Blaho, ktorému účastníci Zrazu popriali ďalšie obdobne veľkolepé objavy a taktiež veľa odhodlania, aby skupina zložená okolo neho úspešne dokončila už rozbehnuté aktivity. A ako sa hovorí – každý koniec je len novým začiatkom, naše aktivity budú ešte nejakú chvíľu trvať, aspoň v to dúfam. Po skončení oficiálneho programu sa účastníci presunuli k voľným diskusiám pri ďalších vydarených pochutinách.
|
 |
 |
Príspevok o Jazernej jaskyni – prednáša Tibor Sasvári, Tisovec 14.10.2017.
Foto: © 2017 Miroslav Zverka, OSJM
| Príspevok o nových objavoch v jaskyni Teplica v roku 2017. Tisovec dňa 14.10.2017. Foto: © 2017 Miroslav Zverka, OSJM
|
Nedeľný program
Počas nedele mohli najvytrvalejší záujemcovia absolvovať v nádhernom slnečnom počasí exkurzie do okolitých jaskýň v sprievode miestnych jaskyniarov. Ja som s Romanom Dvořákom túto možnosť využil a išli sme sa pozrieť v sprievode Dušana Hutku na miesta, odkiaľ je v súčasnosti odborníkmi predpokladaný prítok do hydrologickej sústavy Jazernej jaskyne. A nebola to márna cesta. Pri pohľade na pracovné náradie v jednej lokalite sme sa veru nechali trochu uniesť. Čas nám plynul s pribúdajúcimi kvapkami potu veľmi rýchlo. Je to príjemné miesto, kde sa dá v suchých priestoroch nenáročne pracovať a postupovať aj pri nepriazni počasia.
Záver zo VI. ročníka Zrazu speleopotápačov
Podujatie Zraz speleopotápačov v Tisovci je jedinečnou príležitosťou pre zvedavcov, nadšencov, fanúšikov, jaskyniarov, či priamo začínajúcich speleopotápačov dozvedieť sa niečo o súčasných trendoch potápania s možnosťou stretnúť sa s aktívne pôsobiacim jadrom ľudí v našich lokalitách, ďalšími účastníkmi a taktiež s ľuďmi aktívnymi v minulosti. Nazrieť do histórie speleopotápania na území SR a v okolitých krajinách. Pripravené tematické výstavy exponátov, samotná výstava fotografií z histórie a nedávnej minulosti speleopotápačského objavovania, je ďalším príjemným spestrením už aj tak bohatého programu. Tu treba poznamenať, že samotní účastníci si vytvárajú program sami, teda vaša snaha zapojiť sa do programu Zrazu, organizátorov určite nadchne a bude pozitívne prijatá. Sám som zvedavý, čo prinesie už VII. ročník Zrazu speleopotápačov a jaskyniarov v Tisovci pod taktovkou Dušana Hutku.
|
 |
 |
Počas pracovnej činnosti v jaskyni Natálka 15.10.2017. Foto: © 2017 Dušan Hutka, Speleoklub Tisovec
| Pred jaskyňou Natálka po pracovnej obhliadke priestorov. Foto: © 2017 Miroslav Zverka, OSJM
|
Poďakovanie za vydarené podujatie VI. ročníka Zrazu speleopotápačov patrí: členom Speloklubu Tisovec, MsKS Tisovec, SOŠ Tisovec, sponzorom, Speleoklubu Muránska Planina, za realizovanú výstavu Petrovi Ferdinandymu, prednášajúcim za príspevky a objaviteľom za hodnotné prínosy, lebo bez nich by nebolo o čom…
Pre OSJM napísal: Miroslav Zverka, november 2017